Vai jau kontaktlēcas jau ir pirmās nepieciešamības pirkums? Vai arī tomēr ekstra?

Posted on

Kad tika izgatavotas lēcas, tajā brīdī pilnīgi pārvērtās cilvēku izpratne par redzes problēmu korekciju. Tālredzīgie un tuvredzīgie pacienti drīkst droši braukt ar mašīnu, sportot, peldēt kā arī saredzēt dažādus afišas un citus uzrakstus, nenēsājot brilles. Taču kā lēcas acīm radās?
Droši vien tas var likties neticami, bet mēģinājumi izveidot lēcas acīm bija tiešām jau uzsākti sešpadsmitā gadsimta beigās un tas bija paša Leonardo da Vinči mēģinājums. No viņa palukušajos pierakstos bija 1508. gada uzmetumi, kur aprakstīta ierīce, kura paredzēta redzes labošanai. Šajos dokumentos aprakstīts, ka savdabīga lēca jāuzliek uz acs un tā palīdz redzēt. Mūsu laikmetā zinātnieki ir pārliecināti, kad tieši dotais da Vinči izgudrojums kļuva par mūsdienu lēcas prototipu.
Taču Leonardo izgudrojums tajā laikā nemaz nedabūja piekrišanu un uz apmēram 400 gadiem bija aizmirst. Vienīgi 1887.g. vācu stikla pūtējs F. Müllers pielietoja da Vinči ieceri. Tika radītas sava veida protēzes, kas bija ar acs veidolu. Tā lēcas daļa, kas atrodas virs baltuma acij, bija no balta stikla, bet sastāvdaļa, kas atradās virs zīlītes – no caurspīdīga.
Bet pa īstam liels sasniegums bija, kad tieši K.Tauhey 1947. gadā izgatavoja pirmās kontaktlēcas ar tiešām mazu diametru, kurš apklāja tikai radzeni, šīs kontaktlēcas tika taisītas no plastmasas, un tās nebija līdzīgas stiklam. Vēlāk kontaktlēcas palika tādas, kādas tās mēs redzam uz šodienu.

Savukārt patlaban pat var iegādāties kontaktlēcas internetā, protams, ja ir zināms, kādas Jums nepieciešamas. Bet, piemēram, pastāv pat tāda tipa kontaktlēcas interneta veikals, kur pieejami acu ārsti, kuri varētu pārbaudīt acis un izrakstīt receptes. Pasaule attīstās un paliek ērtāka. Un, kad pirms tam pirmās lēcas bija ļoti dārgas, tad tagad lēcas cena patīkami pārsteidz.

Kādā veidā pareizi piemeklēt priekš sevis lēcas?

Pirmais, kam vērst uzmanību, kad tiek izvēlētas lēcas, ir tas, vai tās ir mīkstas, vai cietas. Cietās kontaktlēcas ļoti pilnveidojās. Sākotnēji tās tika no stikla, pēc tam no organiskā stikla, plastmasas un pārklāja visu acs priekšējo virsmu. Pats pēdējais posms bija tieši izgatavošana no īpaša materiāla – silikona akrilāta. Galvenās cieto kontaktlēcu īpašības ir minimāls redzējuma kropļojums (šeit pats materiāls vislabāk notur savu formu), izturība pret bojājumiem, mazāk nokļūst netīrumi uz tā, vajadzība mitrināt pašas lēcas ir mazāka, tā kā tās nesatur ūdeni un neizžūst ilgstoši lietojot, kārtīgi kopjot, lietošanas laiks pārsniedz to, kas ir mīkstām lēcām. Mīkstās lēcas tad ir izgatavotas no īpaša materiāla, kas ir elastīgs – silikona hidrogēla vai hidrogēla. Pēc lēcu maiņas tās var iedalīt: vienas dienas kontaktlēcas (vienreizējas), vienas nedēļas vai arī divu nedēļu lēcas, plānveida lēcas, kas jānomaina ik pēc 1-3 mēnešiem, kā biofinity lēcas, un tradicionālās, kuras maina ik pēc sešiem mēnešiem. Protams, kontaktlēcas cenas būs atkarīgas ne tikai no materiāla, bet, protams, arī no nēsāšanas ilguma. Turklāt vēl ir krāsainās lēcas acīm, kas var pilnīgi izmainīt Jūsu izskatu. Lēcas internetā protams ir pieejamas milzīgā vairumā un vēl speciālisti Jums var arī sniegt pilnīgas atbildes, kā piemeklēt savu variantu. Nav noliedzams, ka, būtiski, lai lēcas cena nav īpaši maza, tā kā kvalitātei šeit ir ievērojama loma un labāk izvēlēties drošu ražotāju.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *