Meža iegādes noteikumi Latvijā.

Posted on

Meži ir tie, ar ko Latvija mēdz atšķirties uz citu valstu fona. Lai arī nevaram lepoties ar milzu kalniem, meži, pļavas, tīrumi un, protams, jūra noteikti ir tas, kas rada pirmās asociācijas ar mūsu valsti. Mūsu valstī meži pieder gan privātpersonām, gan juridiskām personām. Patlaban darbojas Mežu likums, kas nosaka darbības šajā sfērā. Mežu, cirsmu un jaunaudžu pārdošana ir ikdienišķs nekustamā īpašuma darījumu veids Latvijā un citur pasaulē. Tiešsaistes vidē ir atrodami izteikti daudzi meža  pirkšana kā arī pārdošanas piedāvājumi un visi kā viens apgalvo, ka nodrošina labāko vērtību. Bieži vien varam redzēt arī to, ka mežus ar lielu entuziasmu pērk, ne tikai pārdod. Kas būtu jāzina par šādiem darījumiem, lai tas būtu izdevies? Kas tad tieši ietekmē mežu kā cirsmu cenas Latvijā?

 

Meža vērtība Latvijā.

Viens no galvenajiem cenu noteicošajiem faktoriem būs rentablitāte. Turklāt, šis faktors ir ļoti nozīmīgs ne tikai tad, ja mežu iegādāsies vai arī pārdos valsts, bet arī privātpersona. Koku un, protams, augu tips, cērtamo koku kubatūra, ir svarīga tad, ja grasāties pārdot cirsmu. Ja vēlaties pārdot savu meža gabalu Valsts mežiem, tad viņu interesēs kļūst iegūt meža zemes, kas ir pēc iespējas tuvāk citiem valstij piederošiem mežiem. Ceļu tuvums mežam, tas, kur atrodas mežs, kāda ir mežaudze, grāvji un vēl daudz kas cits sekmē mežu kopējo vērtību naudā. Liela loma noteikti ir arī potenciālo interesentu skaitam. Jo lielāks pircēju skaits, jo lielāka izdevība saņemt augstāku cenas piedāvājumu.

 

Kas jādara pirms cirsmu pārdošanas?

Līdzīgi noteikti ir ar cirsmām, bet šeit visnoteicošākais cenu aspekts noteikti ir tas, cik daudz pircēju ir gatavi zemes gabalu nopirkt. Dažkārt mēdz būt datu noplūde, tādējādi nevajag uzķerties uz pirmo un arī vienīgo vilinošo piedāvājumu. Pirms cirsmu likt pārdošanā, tā ir jādasto, jeb jānosaka cērtamo koku kubatūra m3, vadoties uz koku caurmēru un augstumu. Meža zemes dokumentos šāda informācija jau ir norādīta, bet tā ir aptuvena. Klients cenu piedāvā vadoties arī uz citiem faktoriem, piemēram, par kādu vērtību tiks pārdots izgatavotais sortiments.

 

Cenu noteicoši faktori.

Tā atrašanās vieta kā arī koku tips ir ļoti svarīgākie faktori cenas noteikšanai. Mežu cena rodas kombinējot daudzus rādītājus un tā var sasniegt pat 8 tūkstošus eiro par hektāru. Skuju koku meži ir visvērtīgākie, bet, mazākā vērtība noteikti ir jūras tuvumā esošajiem mežiem un cirsmām. Mežu vērtēšanu iespējams uzticēt gan privātiem zinātājiem, gan arī Valsts Mežu Dienesta darbiniekiem. Meža cenas Latvijā bieži tiek noteiktas vadoties uz Valsts Mežu Dienesta noteiktiem izcenojumiem.

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *